Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (482 entries)

en: Allows linkage to DeepL Translate.
vi_VN: Cho phép liên kết đến DeepL Translate.

en: Machine Translation
vi_VN: Dịch máy

en: The language does not seem to exist.
vi_VN: Ngôn ngữ này dường như không tồn tại.

en: Synchronization disabled
vi_VN: Đồng bộ hóa bị vô hiệu hóa

en: The media are translated
vi_VN: Phương tiện được dịch

en: The media are not translated
vi_VN: Phương tiện không được dịch

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
vi_VN: URL trang chủ chứa tên trang hoặc ID trang thay vì mã ngôn ngữ

en: Display URL language information for default language
vi_VN: Hiển thị thông tin ngôn ngữ URL cho ngôn ngữ mặc định

en: Detect browser language activated
vi_VN: Phát hiện ngôn ngữ trình duyệt được kích hoạt

en: Detect browser language deactivated
vi_VN: Phát hiện ngôn ngữ trình duyệt bị vô hiệu hóa

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
vi_VN: Thông tin %s

en: Not loaded. Contact your host provider.
vi_VN: Không tải được. Liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn.

en: PHP SimpleXML extension
vi_VN: Phần mở rộng PHP SimpleXML

en: Update now.
vi_VN: Cập nhật ngay.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
vi_VN: %1$sXem chi tiết phiên bản %2$s%3$s hoặc %4$scập nhật ngay%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
vi_VN: %1$sXem chi tiết phiên bản %2$s%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
vi_VN: Liên hệ với quản trị mạng của bạn để cài đặt bản cập nhật.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
vi_VN: Có phiên bản mới của %1$s có sẵn.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
vi_VN: Một số chủ đề hoặc plugin có thể không hoàn toàn tương thích với ngôn ngữ được xác định bởi nội dung hoặc miền.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
vi_VN: Kích hoạt ngôn ngữ và bản dịch cho phương tiện chỉ khi bạn cần dịch văn bản được đính kèm với phương tiện: tiêu đề, văn bản thay thế, chú thích, mô tả ... Lưu ý rằng tệp không được nhân đôi.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
vi_VN: Khi trang chủ được truy cập, nó sẽ tự động chuyển hướng về chính nó trong ngôn ngữ được trình duyệt ưu tiên. Bởi vì điều này không hoạt động nếu nó được lưu vào bộ nhớ cache, Polylang sẽ cố gắng vô hiệu hóa bộ nhớ cache trang chủ cho các plugin bộ nhớ cache đã biết.

en: Terms without language
vi_VN: Thuật ngữ không có ngôn ngữ

en: Posts without language
vi_VN: Bài viết không có ngôn ngữ

en: The homepage is not translated in all languages
vi_VN: Trang chủ không được dịch sang tất cả các ngôn ngữ

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
vi_VN: Bắt buộc phải dịch trang đầu tĩnh sang tất cả các ngôn ngữ.

en: All languages have a translated homepage
vi_VN: Tất cả các ngôn ngữ đều có trang chủ được dịch

en: Homepage translated
vi_VN: Trang chủ đã dịch

en: Undefined
vi_VN: Chưa xác định

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
vi_VN: Cờ được sử dụng trong trình chuyển đổi ngôn ngữ:%s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
vi_VN: %s Tùy chọn

en: Previous and next months
vi_VN: Tháng trước và tháng sau

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
vi_VN: %s: ở lại bước này

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
vi_VN: %s: không thêm ngôn ngữ này và tiếp tục bước tiếp theo

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
vi_VN: %s: thêm ngôn ngữ này và tiếp tục bước tiếp theo

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
vi_VN: Bạn có muốn thêm ngôn ngữ này trước khi tiếp tục bước tiếp theo không?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
vi_VN: Bạn đã chọn%1$s%2$s nhưng bạn chưa thêm nó vào danh sách trước khi tiếp tục bước tiếp theo.

en: Languages already defined
vi_VN: Các ngôn ngữ đã được xác định

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Select a language to be added
vi_VN: Chọn một ngôn ngữ để thêm vào

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
vi_VN: Trước tiên, chúng tôi sẽ xác định các ngôn ngữ mà bạn sẽ sử dụng trên trang web của mình.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
vi_VN: Trình hướng dẫn này sẽ giúp bạn định cấu hình cài đặt Polylang và giúp bạn bắt đầu nhanh chóng với trang web đa ngôn ngữ của mình.

en: Skip setup
vi_VN: Bỏ qua thiết lập

en: Run the Setup Wizard
vi_VN: Chạy trình hướng dẫn cài đặt

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
vi_VN: Bạn & lsquo; gần như đã sẵn sàng để dịch nội dung của mình!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
vi_VN: Chào mừng đến với%s

en: There is an error with a license key.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi với khóa cấp phép.

en: Please enter your license key:
vi_VN: Nhập mã xác nhận của bạn:

en: You are using plugins which require a license key.
vi_VN: Bạn đang sử dụng các plugin yêu cầu khóa cấp phép.

en: Not right now
vi_VN: Không phải bây giờ

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
vi_VN: %s & rsaquo; Thiết lập

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
vi_VN: Bạn phải kích hoạt dịch đa phương tiện nếu bạn muốn dịch tiêu đề, văn bản thay thế, chú thích hoặc mô tả. Nếu không, bạn có thể hủy kích hoạt nó một cách an toàn.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
vi_VN: Khi bạn muốn chèn phương tiện vào một bài đăng, chỉ phương tiện bằng ngôn ngữ của bài đăng hiện tại mới được hiển thị.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
vi_VN: Khi bạn dịch một phương tiện, tệp không bị sao chép trên đĩa của bạn, tuy nhiên, bạn sẽ thấy một mục nhập cho mỗi ngôn ngữ trong thư viện phương tiện.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
vi_VN: Polylang cho phép bạn dịch văn bản được đính kèm với phương tiện của bạn, ví dụ như tiêu đề, văn bản thay thế, chú thích hoặc mô tả.

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
vi_VN: Chúng tôi nhận thấy rằng bạn đang sử dụng Polylang với WooCommerce. Để đảm bảo khả năng tương thích tốt hơn, chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng%s bao gồm cả Polylang Pro và Polylang For WooCommerce.

en: Buy now
vi_VN: Mua ngay

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã kích hoạt Polylang. Nếu bạn muốn các tính năng nâng cao hơn - sao chép, đồng bộ hóa, hỗ trợ REST API, tích hợp với các plugin khác, v.v. - hoặc trợ giúp thêm do bộ phận hỗ trợ Cao cấp của chúng tôi cung cấp, chúng tôi khuyên bạn nên nâng cấp lên Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
vi_VN: Nâng cấp lên Polylang Pro

en: View pages
vi_VN: Xem các trang

en: You're ready to translate the posts on your website.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng dịch các bài đăng trên trang web của mình.

en: Translate some pages
vi_VN: Dịch một số trang

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
vi_VN: Để trang web của bạn sẵn sàng, vẫn còn hai bước bạn cần thực hiện theo cách thủ công: thêm menu bằng từng ngôn ngữ và thêm trình chuyển đổi ngôn ngữ để cho phép khách truy cập của bạn chọn ngôn ngữ ưa thích của họ.

en: Create menus
vi_VN: Tạo menu

en: Next step
vi_VN: Bước tiếp theo

en: Read documentation
vi_VN: Đọc tài liệu

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
vi_VN: Giờ đây, bạn có thể dịch nội dung của mình như bài đăng, trang, danh mục và thẻ. Bạn có thể học cách sử dụng Polylang bằng cách đọc tài liệu.

en: You're ready to translate your contents!
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng dịch nội dung của mình!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
vi_VN: Nếu bạn thêm một ngôn ngữ mới, đừng quên dịch trang chủ của bạn.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
vi_VN: Một ngôn ngữ được xác định rõ ràng và được gán cho trang chủ của bạn.

en: We are going to prepare this page in
vi_VN: Chúng tôi sẽ chuẩn bị trang này trong

en: Your static homepage is already translated in
vi_VN: Trang chủ tĩnh của bạn đã được dịch sang

en: Polylang Business Pack
vi_VN: Gói doanh nghiệp Polylang

en: Allow Polylang to translate media
vi_VN: Cho phép Polylang dịch media

en: Purchase Polylang Business Pack
vi_VN: Mua gói doanh nghiệp Polylang

en: Return to the Dashboard
vi_VN: Quay lại trang tổng quan

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
vi_VN: Sau khi trang được tạo, bạn phải đặt nội dung dịch trong mỗi trang được liên kết với mỗi ngôn ngữ.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
vi_VN: Để trang web của bạn hoạt động chính xác, trang này phải được dịch sang tất cả các ngôn ngữ có sẵn.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
vi_VN: Ngôn ngữ của nó là: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
vi_VN: Bạn đã xác định trang này là trang chủ tĩnh của bạn: %s.

en: Ready!
vi_VN: Sẵn sàng!

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Remove this language
vi_VN: Xóa ngôn ngữ này

en: Ignore
vi_VN: Bỏ qua

en: No
vi_VN: Không

en: Yes
vi_VN: Có

en: A language wasn't added.
vi_VN: Một ngôn ngữ đã không được thêm vào.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
vi_VN: Bạn đã chọn một ngôn ngữ, tuy nhiên, để có thể tiếp tục, bạn cần thêm nó.

en: You need to add at least one language.
vi_VN: Bạn cần thêm ít nhất một ngôn ngữ.

en: You already added this language.
vi_VN: Bạn đã thêm ngôn ngữ này.

en: You need to select a language to be added.
vi_VN: Bạn cần chọn một ngôn ngữ để thêm.

en: Licenses
vi_VN: Giấy phép

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép quản lý các tùy chọn cho trang web này.

en: Setup
vi_VN: Cài đặt

en: Choose the language to be assigned
vi_VN: Chọn ngôn ngữ cần được gán

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
vi_VN: Ngôn ngữ được chọn bên dưới sẽ được áp dụng cho tất cả nội dung của bạn mà không có ngôn ngữ được gán.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
vi_VN: Để trang web của bạn hoạt động chính xác, bạn cần gán ngôn ngữ cho tất cả nội dung của bạn.

en: Content without language
vi_VN: Nội dung không có ngôn ngữ

en: Help
vi_VN: Hỗ trợ

en: Your license key has been disabled.
vi_VN: Khóa giấy phép của bạn đã bị vô hiệu hóa.

en: Privacy Policy Page
vi_VN: Trang Chính sách bảo mật

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
vi_VN: %1$s đã tự động tắt vì bạn đang sử dụng phiên bản WordPress cũ. Bạn đang sử dụng WordPress %2$s. %1$s yêu cầu ít nhất WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
vi_VN: %1$s đã tự động tắt vì bạn đang sử dụng phiên bản PHP cũ. Bạn đang sử dụng PHP %2$s. %1$s yêu cầu PHP %3$s.

en: North Macedonia
vi_VN: Bắc Macedonia

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
vi_VN: Khóa cấp phép của bạn sắp hết hạn! Chính xác là, nó sẽ hết hạn vào %1$s. %2$sGia hạn khóa cấp phép của bạn ngay hôm nay!%3$s

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
vi_VN: Để kích hoạt tính năng này, bạn cần Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
vi_VN: Nếu bạn cố gắng sửa đổi chúng, các thay đổi của bạn sẽ không được lưu.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
vi_VN: Một số phân loại hoặc siêu dữ liệu có thể được đồng bộ hóa với các bản dịch hiện có mà bạn không được phép sửa đổi.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
vi_VN: Bạn phải dịch trang chủ tĩnh của mình bằng %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
vi_VN: Chúng tôi nhận thấy bạn đã sử dụng Polylang trong một thời gian. Chúng tôi hy vọng bạn yêu thích nó và chúng tôi thực sự đánh giá cao nếu bạn có thể %1$sđánh giá cho chúng tôi 5 sao%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
vi_VN: Chúng tôi nhận thấy bạn đang sử dụng Polylang với WooCommerce. Để đảm bảo khả năng tương thích, chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng %1$sPolylang cho WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
vi_VN: Trước khi nâng cấp lên %2$s, vui lòng nâng cấp lên %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
vi_VN: Bỏ qua thông báo này.

en: User
vi_VN: Người dùng

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
vi_VN: Mô tả người dùng - %s

en: Translated user descriptions
vi_VN: Mô tả người dùng được dịch

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
vi_VN: Key bản quyền của bạn hết hạn vào ngày %s.

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: You do not have permission to install plugin updates
vi_VN: Bạn không có quyền cài đặt các bản cập nhật các plugin

en: Upgrade now.
vi_VN: Cập nhật ngay.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
vi_VN: Hỗ trợ và tính năng bổ sung có sẵn cho người dùng %1$sPolylang Pro%2$s.

en: The license key never expires.
vi_VN: Khóa bản quyền không bao giờ hết hạn.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
vi_VN: Khóa bản quyền của bạn đã đạt giới hạn kích hoạt. %1$sXem các nâng cấp có thể%2$s ngay bây giờ.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
vi_VN: Đây không phải là khóa bản quyền %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
vi_VN: Khóa bản quyền %1$s của bạn không hoạt động cho URL này. Vui lòng %2$stham quan trang tài khoản của bạn%3$s để quản lý URL khóa bản quyền của bạn.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
vi_VN: Giấy phép không hợp lệ. Vui lòng %1$stham quan trang tài khoản của bạn%2$s và xác minh nó.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
vi_VN: Khóa bản quyền của bạn đã hết hạn vào %1$s. Vui lòng %2$snâng cấp khóa bản quyền của bạn%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
vi_VN: Quản lý giấy phép cho Polylang Pro và tiện ích mở rộng.

en: License keys
vi_VN: Khóa bản quyền

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
vi_VN: Cho phép dịch các loại bài đăng tùy chỉnh và slug phân loại trong URL.

en: Translate slugs
vi_VN: Dịch slug

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
vi_VN: Cho phép chia sẻ cùng một slug URL trên nhiều ngôn ngữ cho bài đăng và thuật ngữ.

en: Share slugs
vi_VN: Chia sẻ slug

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
vi_VN: Bài đăng được xuất bản trên %s

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
vi_VN: Lọc theo nhóm

en: Choose a flag for the language.
vi_VN: Chọn cờ cho ngôn ngữ.

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
vi_VN: Chọn %s

en: Description
vi_VN: Mô Tả (Sản Phẩm)

en: Module
vi_VN: Mô-đun

en: Save Changes
vi_VN: Lưu cài đặt

en: Cancel
vi_VN: Huỷ

en: Delete this language and all its associated data
vi_VN: nhomsXoas ngôn ngữ này và tất cả các dữ liệu liên quan

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
vi_VN: Chọn ngôn ngữ %s làm mặc định

en: Select as default language
vi_VN: Chọn làm ngôn ngữ mặc định

en: Edit this language
vi_VN: Chỉnh sửa ngôn ngữ này

en: You can set them all to the default language.
vi_VN: Bạn có thể đặt tất cả chúng thành ngôn ngữ mặc định.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
vi_VN: Polylang không thể truy cập URL %s. Vui lòng kiểm tra xem URL có hợp lệ không.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
vi_VN: Vui lòng nhập URL hợp lệ cho %s.

en: Decide how your URLs will look like.
vi_VN: Quyết định cách URL của bạn sẽ trông như thế nào.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
vi_VN: Có bài viết, trang, danh mục hoặc thẻ không có ngôn ngữ.

en: Deactivated
vi_VN: Bị vô hiệu hóa

en: Activate this module
vi_VN: Kích hoạt mô-đun này

en: Zambia
vi_VN: Dăm-bi-a

en: Zimbabwe
vi_VN: Dim-ba-bu-ê

en: Deactivate
vi_VN: Tắt

en: Deactivate this module
vi_VN: Vô hiệu hóa mô-đun này

en: Configure this module
vi_VN: Cấu hình mô-đun này

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
vi_VN: Kích hoạt quản lý ngôn ngữ và bản dịch cho các loại bài đăng tùy chỉnh và phân loại.

en: Custom post types and Taxonomies
vi_VN: Loại bài đăng tùy chỉnh và Phân loại

en: Yemen
vi_VN: Y-ê-men

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: Vanuatu
vi_VN: Va-nu-a-tu

en: Wallis and Futuna
vi_VN: Wallis và Futuna

en: Wales
vi_VN: Xứ Wales

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi_VN: Xan Vin-xen và Grê-na-din

en: Venezuela
vi_VN: Vê-nê-zu-ê-la

en: British Virgin Islands
vi_VN: Quần đảo British Virgin

en: Vietnam
vi_VN: Việt Nam

en: United States Virgin Islands
vi_VN: Quần đảo Virgin thuộc Hoa Kỳ

en: Uruguay
vi_VN: U-ru-goay

en: Uzbekistan
vi_VN: U-dơ-bê-ki-xtan

en: Ukraine
vi_VN: U-crai-na

en: Uganda
vi_VN: U-gan-đa

en: United States
vi_VN: Hoa Kỳ

en: Trinidad and Tobago
vi_VN: Tri-ni-đát và Tô-ba-gô

en: Tuvalu
vi_VN: Tu-va-lu

en: Taiwan
vi_VN: Đài Loan

en: Tanzania
vi_VN: Tan-da-ni-a

en: Tunisia
vi_VN: Tuy-ni-di

en: Tonga
vi_VN: Tông-ga

en: Turkey
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Tajikistan
vi_VN: Tát-gi-ki-xtan

en: Timor-Leste
vi_VN: Đông Timo

en: Turkmenistan
vi_VN: Tuốc-mê-ni-xtan

en: Chad
vi_VN: Sát

en: French Southern Territories
vi_VN: Lãnh thổ miền Nam nước Pháp

en: Togo
vi_VN: Tô-gô

en: Thailand
vi_VN: Thái Lan

en: Swaziland
vi_VN: Xoa-di-len

en: Turks and Caicos Islands
vi_VN: Turks và quần đảo Caicos

en: Suriname
vi_VN: Xu-ri-nam

en: South Sudan
vi_VN: Nam Sudan

en: El Salvador
vi_VN: En-san-va-đo

en: São Tomé and Príncipe
vi_VN: São Tomé và Príncipe

en: Senegal
vi_VN: Xê-nê-gan

en: Somalia
vi_VN: Xô-ma-li

en: Slovenia
vi_VN: Xlô-ven-ni-a

en: Slovakia
vi_VN: Xlô-va-ki-a

en: Sierra Leone
vi_VN: Xi-ê-ra Lê-ôn

en: San Marino
vi_VN: Xan Ma-ri-nô

en: Sweden
vi_VN: Thụy Điển

en: Singapore
vi_VN: Xin-ga-po

en: Solomon Islands
vi_VN: Quần đảo Xô-lô-mông

en: Seychelles
vi_VN: Xây-sen

en: Sudan
vi_VN: Xu-đăng

en: Russia
vi_VN: Nga

en: Rwanda
vi_VN: Ru-an-đa

en: Saudi Arabia
vi_VN: A-rập Xê-út

en: Romania
vi_VN: Ru-ma-ni

en: Serbia
vi_VN: Xéc-bi

en: Paraguay
vi_VN: Pa-ra-goay

en: Qatar
vi_VN: Ca-ta

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Saint Pierre and Miquelon
vi_VN: Saint Pierre và Miquelon

en: Philippines
vi_VN: Phi-lip-pin

en: Pakistan
vi_VN: Pa-ki-xtan

en: Poland
vi_VN: Ba Lan

en: Peru
vi_VN: Pê-ru

en: French Polynesia
vi_VN: Polynesia thuộc Pháp

en: Papua New Guinea
vi_VN: Pa-pu-a Niu Ghi-nê

en: New Zealand
vi_VN: Niu Di-lân

en: Oman
vi_VN: Ô-man

en: Panama
vi_VN: Pa-na-ma

en: Occitania
vi_VN: Occitanie

en: Netherlands
vi_VN: Hà Lan

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: Nepal
vi_VN: Nê-pan

en: Niger
vi_VN: Ni-giê

en: Nigeria
vi_VN: Ni-giê-ri-a

en: Nicaragua
vi_VN: Ni-ca-ra-goa

en: Malaysia
vi_VN: Ma-lay-xi-a

en: Mozambique
vi_VN: Mô-dăm-bích

en: Namibia
vi_VN: Nam-mi-bi-a

en: Maldives
vi_VN: Man-đi-vơ

en: Malawi
vi_VN: Ma-la-uy

en: Mexico
vi_VN: Mê-hi-cô

en: Mauritius
vi_VN: Mô-ri-xơ

en: Mauritania
vi_VN: Mô-ri-ta-ni

en: Malta
vi_VN: Man-ta

en: Northern Mariana Islands
vi_VN: Quần đảo Bắc Mariana

en: Mongolia
vi_VN: Mông Cổ

en: Marshall Islands
vi_VN: Quần đảo Mác-san

en: Mali
vi_VN: Ma-li

en: Moldova
vi_VN: Môn-đô-va

en: Madagascar
vi_VN: Ma-đa-gát-xca

en: Libya
vi_VN: Li-bi

en: Morocco
vi_VN: Ma-rốc

en: Monaco
vi_VN: Mô-na-cô

en: Luxembourg
vi_VN: Lúc-xăm-bua

en: Latvia
vi_VN: Lát-vi-a

en: Liberia
vi_VN: Li-bê-ri-a

en: Lesotho
vi_VN: Lê-xô-thô

en: Lithuania
vi_VN: Li-tu-a-ni-a

en: Saint Lucia
vi_VN: Xan Lu-xi

en: Liechtenstein
vi_VN: Lich-ten-xtên

en: Sri Lanka
vi_VN: Xri Lan-ca

en: Kazakhstan
vi_VN: Ka-dắc-xtan

en: Laos
vi_VN: Lào

en: Lebanon
vi_VN: Li-băng

en: Kuwait
vi_VN: Cô-oét

en: Cayman Islands
vi_VN: Quần đảo Cayman

en: Saint Kitts and Nevis
vi_VN: Xan-kít và Nê-vi

en: North Korea
vi_VN: Bắc Triều Tiên

en: South Korea
vi_VN: Hàn Quốc

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: Kiribati
vi_VN: Ki-ri-ba-ti

en: Comoros
vi_VN: Cô-mô

en: Jordan
vi_VN: Gióc-đa-ni

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Kenya
vi_VN: Kê-ni-a

en: Kyrgyzstan
vi_VN: Cư-rơ-gư-xtan

en: Jamaica
vi_VN: Ha-mai-ca

en: Iraq
vi_VN: I-rắc

en: Iran
vi_VN: I-ran

en: Iceland
vi_VN: Ai-xơ-len

en: Italy
vi_VN: Ý

en: Israel
vi_VN: I-xra-en

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: British Indian Ocean Territory
vi_VN: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Haiti
vi_VN: Ha-i-ti

en: Hungary
vi_VN: Hung-ga-ri

en: Indonesia
vi_VN: Nam Dương

en: Republic of Ireland
vi_VN: Cộng hòa Ireland

en: Heard Island and McDonald Islands
vi_VN: Đảo Heard và quần đảo McDonald

en: Honduras
vi_VN: Hôn-đu-rát

en: Croatia
vi_VN: Crô-a-ti-a

en: Hong Kong
vi_VN: Đặc khu hành chính Hồng Kông thuộc CHND Trung Hoa

en: Guinea-Bissau
vi_VN: Ghi-nê Bít-xao

en: Guyana
vi_VN: Guy-a-na

en: Guatemala
vi_VN: Goa-tê-ma-la

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
vi_VN: Quần đảo Nam Georgia và Quần đảo Sandwich Nam

en: Equatorial Guinea
vi_VN: Ghi-nê Xích-đạo

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: Gambia
vi_VN: Găm-bi-a

en: Guinea
vi_VN: Ghi-nê

en: Georgia
vi_VN: Gru-di-a

en: Ghana
vi_VN: Gha-na

en: United Kingdom
vi_VN: Vương quốc Anh

en: Grenada
vi_VN: Grê-na-đa

en: Faroe Islands
vi_VN: Quần đảo Faroe

en: France
vi_VN: Pháp

en: Gabon
vi_VN: Ga-bông

en: Falkland Islands
vi_VN: Quần đảo Falkland

en: Micronesia
vi_VN: Mi-crô-nê-xi-a

en: Ethiopia
vi_VN: Ê-ti-ô-pi-a

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: Fiji
vi_VN: Phi-gi

en: Eritrea
vi_VN: Ê-ri-tơ-rê-a

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

en: England
vi_VN: Anh

en: Estonia
vi_VN: E-xtô-ni-a

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Western Sahara
vi_VN: Tây Sahara

en: Dominican Republic
vi_VN: Cộng hoà Đô-mi-ni-ca

en: Algeria
vi_VN: An-giê-ri

en: Ecuador
vi_VN: Ê-cu-a-đo

en: Denmark
vi_VN: Đan Mạch

en: Germany
vi_VN: Đức

en: Djibouti
vi_VN: Gi-bu-ti

en: Cyprus
vi_VN: Síp

en: Czech Republic
vi_VN: Cộng hòa Séc

en: Cuba
vi_VN: Cu Ba

en: Cape Verde
vi_VN: Cáp-ve

en: China
vi_VN: Trung Quốc

en: Colombia
vi_VN: Cô-lôm-bi-a

en: Costa Rica
vi_VN: Cốt-xta Ri-ca

en: Chile
vi_VN: Chi-lê

en: Cameroon
vi_VN: Ca-mơ-run

en: Ivory Coast
vi_VN: Bờ biển Ngà

en: Cook Islands
vi_VN: Quần đảo Cook

en: Central African Republic
vi_VN: Cộng hòa Trung Phi

en: Switzerland
vi_VN: Thụy Sĩ

en: Democratic Republic of the Congo
vi_VN: Cộng hoà dân chủ Côngô

en: Canada
vi_VN: Ca-na-đa

en: Belarus
vi_VN: Bê-la-rút

en: Belize
vi_VN: Bê-li-xê

en: Bahamas
vi_VN: Ba-ha-ma

en: Bhutan
vi_VN: Bu-tan (Bhutan)

en: Botswana
vi_VN: Bốt-xoa-na

en: Bolivia
vi_VN: Bô-li-vi-a

en: Brazil
vi_VN: Bra-xin

en: Brunei
vi_VN: Bru-nây

en: Burundi
vi_VN: Bu-run-đi

en: Benin
vi_VN: Bê-nanh

en: Burkina Faso
vi_VN: Buốc-ki-na Pha-xô

en: Bulgaria
vi_VN: Bun-ga-ri

en: Bahrain
vi_VN: Ba-ren

en: Bangladesh
vi_VN: Băng-la-đét

en: Belgium
vi_VN: Bỉ

en: Barbados
vi_VN: Bác-ba-đốt

en: Azerbaijan
vi_VN: Ai-déc-bai-gian

en: Bosnia and Herzegovina
vi_VN: Bô-xni-a Héc-xê-gô-vi-na

en: Basque Country
vi_VN: Xứ Basque

en: Åland Islands
vi_VN: Quần đảo Åland

en: Australia
vi_VN: Úc

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Arab league
vi_VN: Liên đoàn Ả Rập

en: Netherlands Antilles
vi_VN: Antille thuộc Hà Lan

en: Angola
vi_VN: Ăng-gô-la

en: Argentina
vi_VN: Ác-hen-ti-na

en: Albania
vi_VN: An-ba-ni

en: Armenia
vi_VN: Ác-mê-ni-a

en: Afghanistan
vi_VN: Áp-ga-ni-xtan

en: Antigua and Barbuda
vi_VN: An-ti-gu-a và Ba-bu-đa

en: United Arab Emirates
vi_VN: Các Tiểu Vương quốc A-rập Thống nhất

en: Posts Page
vi_VN: Trang bài viết

note: translators: accessibility text
en: Translation
vi_VN: Bản dịch

en: Front Page
vi_VN: Trang Chủ

en: Add to Menu
vi_VN: Thêm vào menu

en: The flag does not exist
vi_VN: Cờ không tồn tại

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
vi_VN: Thêm bản dịch trong %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
vi_VN: Mục này nằm trong %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
vi_VN: Chỉnh sửa bản dịch trong %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
vi_VN: Chỉnh sửa mục này trong %s

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt captcha

en: Activated
vi_VN: Đã kích hoạt

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
vi_VN: Thêm khả năng đa ngôn ngữ cho WordPress

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: None
vi_VN: Không mục nào

en: Comment status
vi_VN: Trạng thái bình luận

en: Settings saved.
vi_VN: Đã lưu mọi cài đặt.

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: Name
vi_VN: Tên

en: Settings
vi_VN: Thiết lập

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Taxonomies
vi_VN: Nguyên tắc phân loại

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ

en: &mdash; No Change &mdash;
vi_VN: &mdash; Không thay đổi &mdash;

en: Language updated.
vi_VN: Ngôn ngữ đã được cập nhật.

en: Language deleted.
vi_VN: Ngôn ngữ đã được xóa.

en: All languages
vi_VN: Tất cả ngôn ngữ

en: Language switcher
vi_VN: Chuyển ngôn ngữ

en: The language must have a name
vi_VN: Ngôn ngữ phải có tên

en: Page order
vi_VN: Thứ tự trang

en: Post format
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Published date
vi_VN: Ngày đăng

en: Sticky posts
vi_VN: Ghim bài viết

en: Custom fields
vi_VN: Trường tùy chọn

en: Translations updated.
vi_VN: Bản dịch đã được cập nhật

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
vi_VN: Bạn muốn xóa vĩnh viễn ngôn ngữ này. Bạn có chắc không?

en: Add new language
vi_VN: Thêm ngôn ngữ mới

en: Edit language
vi_VN: Sửa ngông ngữ

en: View all groups
vi_VN: Xem tất cả các nhóm

en: Translations
vi_VN: Các bản dịch

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: String
vi_VN: Ký tự

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Flag
vi_VN: Đánh dấu

en: Order
vi_VN: Thứ tự

en: Code
vi_VN: Mã

en: Full name
vi_VN: Họ tên đầy đủ

note: translators: accessibility text
en: Default language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: right to left
vi_VN: phải qua trái

en: left to right
vi_VN: trái qua phải

en: Language code
vi_VN: Mã ngôn ngữ

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
vi_VN: Bạn có thể chọn một ngôn ngữ trong danh sách hoặc sửa trực tiếp ở phía dưới.

en: Choose a language
vi_VN: Chọn một ngôn ngữ

en: Media
vi_VN: Đa phương tiện

en: Detect browser language
vi_VN: Kiểm tra nguôn ngữ của trình duyệt

en: Example:
vi_VN: Vi dụ:

en: Displays language names
vi_VN: Hiện thị tên ngôn ngữ

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Synchronization
vi_VN: Đồng bộ hóa

en: Hides languages with no translation
vi_VN: Ẩn các ngôn ngư không có bản dịch

en: Hides the current language
vi_VN: Ẩn ngông ngữ hiên tại

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
vi_VN: Polylang đã bị vô hiệu hóa vì bạn đã nâng cấp từ một phiên bản quá cũ.

en: Displays a language switcher
vi_VN: Hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Displays as a dropdown
vi_VN: Hiển thị dưới dạng menu thả xuống

en: Forces link to front page
vi_VN: Buộc liên kết đến trang chủ

en: Displays flags
vi_VN: Hiển thị cờ

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
vi_VN: Nhập <strong>bài đăng, trang, bình luận, trường tùy chỉnh, danh mục và thẻ</strong> từ tệp xuất của WordPress.

en: Uncategorized
vi_VN: Chưa phân loại

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
vi_VN: Sử dụng để xóa các chuỗi không sử dụng khỏi cơ sở dữ liệu, ví dụ sau khi plugin đã được gỡ cài đặt.

en: Clean strings translation database
vi_VN: Làm sạch cơ sở dữ liệu bản dịch chuỗi

en: Search translations
vi_VN: Tìm kiếm bản dịch

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
vi_VN: Các tùy chọn đồng bộ hóa cho phép duy trì các giá trị giống hệt nhau (hoặc bản dịch trong trường hợp phân loại và trang cha) của nội dung siêu dữ liệu giữa các bản dịch của bài đăng hoặc trang.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
vi_VN: Kích hoạt ngôn ngữ và bản dịch cho các phân loại tùy chỉnh.

en: Custom taxonomies
vi_VN: Phân loại tùy chỉnh

en: Activate languages and translations for custom post types.
vi_VN: Kích hoạt ngôn ngữ và bản dịch cho các loại bài đăng tùy chỉnh.

en: Custom post types
vi_VN: Kiểu bài đăng tùy chỉnh

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
vi_VN: Ví dụ: %1$s thay vì %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
vi_VN: URL trang chủ chứa mã ngôn ngữ thay vì tên hoặc ID trang

en: Hide URL language information for default language
vi_VN: Ẩn thông tin ngôn ngữ URL cho ngôn ngữ mặc định

en: The language is set from different domains
vi_VN: Ngôn ngữ được đặt từ các miền khác nhau

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
vi_VN: Ngôn ngữ được đặt từ tên miền phụ trong liên kết đẹp

en: The language is set from the code in the URL
vi_VN: Ngôn ngữ được đặt từ mã trong URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
vi_VN: Ngôn ngữ được đặt từ tên thư mục trong liên kết đẹp

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
vi_VN: URL của bài đăng, trang, danh mục và thẻ sẽ không bị sửa đổi.

en: The language is set from content
vi_VN: Ngôn ngữ được đặt từ nội dung

en: URL modifications
vi_VN: Thay đổi URL

en: Position of the language in the language switcher
vi_VN: Vị trí của ngôn ngữ trong công cụ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Choose the text direction for the language
vi_VN: Chọn hướng văn bản cho ngôn ngữ

en: Text direction
vi_VN: Hướng văn bản

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
vi_VN: Mã ngôn ngữ - ưu tiên 2 chữ cái ISO 639-1 (ví dụ: en)

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
vi_VN: Vùng miền WordPress cho ngôn ngữ (ví dụ: en_US). Bạn sẽ cần cài đặt tệp .mo cho ngôn ngữ này.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
vi_VN: Tên được hiển thị trên trang web của bạn như thế nào (ví dụ: Tiếng Anh).

en: Locale
vi_VN: Vùng miền

en: Featured image
vi_VN: Ảnh nổi bật

en: Page template
vi_VN: Mẫu trang

en: Page parent
vi_VN: Trang cha

en: Ping status
vi_VN: Trạng thái ping

en: Strings translations
vi_VN: Dịch chuỗi

en: About Polylang
vi_VN: Giới thiệu về Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
vi_VN: Ngôn ngữ đã được tạo, nhưng tệp ngôn ngữ WordPress chưa được tải xuống. Vui lòng cài đặt thủ công.

en: Filters content by language
vi_VN: Lọc nội dung theo ngôn ngữ

en: Show all languages
vi_VN: Hiển thị tất cả ngôn ngữ

en: Widget text
vi_VN: Nội dung tiện ích

en: Widget title
vi_VN: Tiêu đề tiện ích

en: The language code must be unique
vi_VN: Mã ngôn ngữ phải là duy nhất

en: The language code contains invalid characters
vi_VN: Mã ngôn ngữ chứa các ký tự không hợp lệ

en: Enter a valid WordPress locale
vi_VN: Nhập một vị trí WordPress hợp lệ

en: Language added.
vi_VN: Ngôn ngữ đã được thêm.

en: Impossible to add the language.
vi_VN: Không thể thêm ngôn ngữ.

en: The widget is displayed for:
vi_VN: Tiện ích được hiển thị cho:

en: Sets the language
vi_VN: Thiết lập ngôn ngữ

en: (no parent)
vi_VN: (không có cha)

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
vi_VN: Polylang được cung cấp với %1$stài liệu%2$s phong phú (bằng tiếng Anh). Nó bao gồm thông tin về cách thiết lập trang web đa ngôn ngữ của bạn và sử dụng hàng ngày; các câu hỏi thường gặp (FAQ), và tài liệu cho các nhà phát triển để điều chỉnh plugin và giao diện của họ.
